تبلیغات
آخرالزمان ومهدی منتظر - رازی که در هیچ کدام از تفاسیر به آن اشاره نشده است/ مگر آب می‌تواند بدون اجازه ما وارد کشتی شود
آخرالزمان ومهدی منتظر
وبلاگ بشارت منجی
حدیث موضوعیرازی که در هیچ کدام از تفاسیر به آن اشاره نشده است/ مگر آب می‌تواند بدون اجازه ما وارد کشتی شود


در جریان موسی و خضر نبی هر دو معصوم و پیامبر‌اند اگر چه شریعت در اختیار حضرت موسی کلیم بود اما در جریان هم نشینی و مسافرت این دو پیامبر (ص) حضرت موسی اشکال واردی به جریان سوراخ کردن کشتی به حضرت خضر کرد که پاسخ حضرت خضر هیچ ارتباطی به سؤال ندارد ولی هر دو قانع شدند.
اگر کتاب‌های تفسیری از طبری تا المیزان را نگاه کنید نمی‌توانید مطلبی پیدا کنید که راز کار حضرت خضر(ع) را بیان کرده باشد. اگر چه حضرت خضر(ع) در اشکال به حضرت موسی(ع) بیان کرد که چون کشتی‌های سالم را می‌گیرند من این کشتی را سوراخ کردم تا برای صاحبش بماند اما این جواب هیچ ربطی ندارد و قانع کننده نیست. پس معلوم می‌شود که رمزی در این پاسخ نهفته است که حضرت موسی(ع) ساکت شد. این در حالی است که حضرت موسی(ع) می‌توانست بگوید با سوراخ کردن کشتی ما اصلاً به ساحل نمی‌رسیم که بخواهند کشتی را بگیرند چرا که جایی را سوراخ کرد که آب درون قایق می‌آمد«لتغرق اهلها». اما وقتی حضرت خضر(ع) این پاسخ را داد با گوشه چشمی به او گفت تو چرا این حرف را می‌زنی تو که خودت تجربه‌ کرده‌ای، مگر آب می‌تواند بدون اجازه ما وارد کشتی شود.
این رمز و رازی است که بین دو ولیّی از اولیای الهی است. این ‌طور سؤالها و جوابها، یکی به شریعت برمی‌گردد، یکی به ولایت. لذا طوری خضر به موسی گفت که موسی فهمید چه خبر است. در موارد دیگر هم همین طور است. این همان رازی است که در هیچ کدام از تفاسیر به آن اشاره نشده است.
درس تفسیرحضرت آیت الله العظمی جوادی آملی،سورۀ زمر04/09/93

منبع:سایت اسراطبقه بندی: اهل بیت علیهم السلام ومعارف دین، 
ارسال توسط محمد امین
آخرین مطالب
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مهمترین برنامه جهت تعجیل در ظهورچیست؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ