تبلیغات
آخرالزمان ومهدی منتظر - ظهور امام عصر(ع) امری اصلاحی است نه معجزه آسا
آخرالزمان ومهدی منتظر
وبلاگ بشارت منجی
حدیث موضوعیمرتبه
تاریخ : چهارشنبه 3 مهر 1392

 

 

حجت الاسلام جواد جعفری، عضو هیأت علمی و معاون پژوهش مؤسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت)در گفت و گو با خبرنگار حوزه مهدویت خبرگزاری شبستان بااشاره به سه برداشت کلی از واژه انتظار، گفت: در برداشت منفی از مفهوم انتظار افراد گمان می کنند که هیچ مسئولیتی در رابطه با مسائل اجتماعی ندارند.
وی ادامه داد: این افراد گمان می کنند که مسئولیت فقط در مسئولیت فردی خلاصه می شود و تنها مراقب اعمال شخصی خود هستند ولی در مقابل جامعه هیج وظیفه ای ندارند.
حجت الاسلام جعفری بااشاره به تنها دلیل این افراد، خاطرنشان کرد: آنها در این خصوص به روایاتی استناد می کنند، مبنی بر اینکه امام در اوج تاریکی ظهور می کند و مثل ستاره ای در شب تاریکی ظاهر می شود. بنابراین قرار نیست برای اصلاح جامعه تلاش کرده و شفاف سازی کنیم.
معاون پژوهش موسسه آینده روشن ادامه داد: این افراد ظهور امام عصر(ع) را یک امر انفجاری و دفعی می بینند که امام در اوج تاریکی ظاهر می شود و ظلمت را تبدیل به نور می کند که این همان قرائت مشهور انجمن حجتیه از مفهوم انتظار است، این برداشت منفی افراد را بی مسئولیت می کند.
وی درخصوص برداشت دوم از مفهوم انتظار، تصریح کرد: عده ای از افراد ادعا می کنند که از وضع موجود ناراضی هستند ولی این نظرشان هیچ تاثیری در وضع موجود نمی گذارد، آنها معتقدند با وجود اینکه از این وضع ناراضی هستیم ولی کاری هم نمی توانیم بکنیم. بنابراین باید اعتراض کنیم که هیچ کار عملی نمی شود در زمینه سازی ظهور حضرت انجام داد.
حجت الاسلام جعفری بااشاره به فرق گروه اول با گروه دوم، اظهارداشت: گروه اول می گویند ما قرار نیست که اعتراض کنیم و باید فقط صبر کرد و کارهای فردی انجام داد. اما گروه دوم معتقدند، می شود اعتراض کرد اما در جهت زمینه سازی وظیفه ای نداریم. چراکه در روایات آمده است که هر کاری که قبل از ظهور می شود، بی ثمر است و هر کاری که انجام دهیم، نتیجه ای ندارد.
معاون پژوهش موسسه آینده روشن برداشت سوم را مثبت دانست و بیان داشت: این افراد ظهور امام را امری اصلاحی می دانند و معتقدند امام برای اصلاح دنیا احتیاج به زمینه سازی و یار و یاور دارد.
وی با بیان اینکه باید علاوه بر زمینه سازی یارانی برای امام پرورش داد زیرا حرکت امام اصلاحی است نه معجزه آسا، گفت: همچنین یاران امام باید قبل از ظهور بستر مناسب را برای ظهور فراهم کنند.
حجت الاسلام جعفری خاطرنشان کرد: این نگاه سازنده است و به جامعه احساس مسئولیت و تکلیف می دهد و اینکه باید به دنبال وظیفه اجتماعی رفت، باید گفت که چنین انتظاری وظیفه فردی و اجتماعی را به منتظر واقعی آموزش می دهد.

وعده صادق
طبقه بندی: شناخت امام زمان(عج)،  نهضت ظهورمقدس، 
ارسال توسط محمد امین
آخرین مطالب
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مهمترین برنامه جهت تعجیل در ظهورچیست؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ