تبلیغات
آخرالزمان ومهدی منتظر - روزشمار قبرستان بقیع+جدول و تصاویر
آخرالزمان ومهدی منتظر
وبلاگ بشارت منجی
حدیث موضوعیمرتبه
تاریخ : جمعه 25 مرداد 1392

 

 

وهابی‌ها در سال 1344 هجری و همچنین کمی قبل‌تر از آن اثری از گنبدها و بارگاه‌های بزرگان دین در مدینه و مکه یا هر جای دیگری که به آن دسترسی داشتند باقی نگذاشتند. این روند تخریب هیچ‌گاه متوقف نشده و تا امروز نیز ادامه یافته است.

خبرگزاری فارس: روزشمار قبرستان بقیع+جدول و تصاویر

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، نود سال پیش در چنین روزی در هشتم شوال سال 1344 هجری قمری پس از اشغال مکه توسط وهابی‌ها به سرکردگی «عبدالعزیز بن سعود»، این گروه افراطی روی به مدینه آوردند و پس از محاصره و جنگ با مدافعان شهر، سرانجام آن را اشغال و مأموران عثمانی را بیرون کردند و به تخریب قبور ائمه بقیع(ع) و دیگر قبور نظیر قبر ابراهیم فرزند پیامبر اکرم(ص)، قبور زنان آن حضرت(ص)، قبر ام‌البنین مادر حضرت اباالفضل العباس(ع)، قبر عبدالله پدر پیامبر(ص) و اسماعیل فرزند امام صادق(ع) و بسیاری قبور دیگر پرداختند.

در ادامه روزشماری از زمان تأسیس بارگاه منور ائمه بقیع از زمان شهادت امام حسن مجتبی(ع) تا تخریب مزار نورانی ائمه بقیع(ع) به همراه تصاویر بقیع قبل و بعد از تخریب می‌آید:

 

ردیف تاریخ(ه.ق) رویداد
1 50 امام حسن مجتبی(ع) در بقیع آرمیدند.
2 94 امام زین‌العابدین(ع) در بقیع آرمیدند.
3 114 یا 117 امام محمدباقر(ع) در بقیع آرمیدند.
4 148 امام صادق(ع) در بقیع آرمیدند.
5 495 بنای گنبد و بارگاه بر قبور مطهر اهل بیت(ع) در بقیع
6 519 تعمیر و بازسازی بناهای مطهر بقیع توسط خلیفه المستنصر بالله
7 نامعلوم تعمیر و بازسازی توسط سلطان محمود غزنوی
8 -------- برای بار سوم در اواخر قرن سیزدهم
9 1221 نیروهای وهابی به سرکردگی عبدالعزیز بن سعود در سال 1221 هجری بعد از محاصره‌ طولانی مدینه، ساکنان شهر را در تنگنا قرار دادند و مردم بی‌گناه بی‌شماری را قتل‌عام کردند. سپس خادمان آستان پیامبر را یک جا جمع کردند و برای آنکه محل جمع‌آوری و نگهداری هدایا را نشان دهند، آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. بعد از غارت کردن حرم نبوی، هنگام بازگشت به نجد که محل استقرار وهابیون بود، از بقیع گذشتند و عبدالعزیز دستور تخریب تمامی بارگاه‌ها را صادر کرد.
10 1227 خلافت عثمانی به والی خود محمدعلی پادشاه دستور داد که حجاز را از سلطه‌ی وهابی‌ها رهایی دهد و کنترل حجاز را به دست گیرد. پس از جنگی خونین به سال 1227 وهابی‌ها شکستی سخت خوردند و مردم به بازسازی اماکن متبرکه همت گماشتند.
11 1344 آخرین تخریب بقیع توسط آل سعود که اثر آن تا امروز باقی است.

 

 

 

 

 

 
طبقه بندی: اهل بیت علیهم السلام ومعارف دین، 
ارسال توسط محمد امین
آخرین مطالب
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مهمترین برنامه جهت تعجیل در ظهورچیست؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ