آخرالزمان ومهدی منتظر
وبلاگ بشارت منجی
حدیث موضوعیحقایقی در باره دو آتشفشان عظیم "تامبورا " و "توبا"

شاید وقتی صحبت از آتشفشان می شود همه ی ما آتشفشانهای کم حجم را که تاچند صد متر مواد مذاب پرتاب کرده و قبل از رسیدن مواد مذاب به زمین مردم قادر به فرار می باشند به ذهنمان خطور کند. اما حقایقی در باره آتشفشانهای عظیم وجود دارد که کاملا متفاوت از تصور ماست. حتی این حقیر تا قبل از نوشتن این تحقیق و مطالعه پیرامون آن از وقایع مربوط با آتشفشانهای بزرگ بی اطلاع بوده ام و زمانی که با بررسی روایات به دنبال مشخص کردن مکانهای آتشفشانهای بزرگ در زمین و وقایع مربوط به آنها پرداختم ، بسیار شگفت زده شدم . دقت روایات نقل شده از معصومین و انطباق آن با حقایق علمی موجود و نصایح دلسوزانه آنها برای شیعیانشان مرا سخت در حیرت فرو برد و دریافتم که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام  تا چه حد به شیعیان و منتظران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف علاقه و توجه داشته اند. یقین دارم شما نیز اگر این تحقیق را بطور کامل مطالعه و در آن تفکر کنید ایمان و اعتقاد نسبت به ظهور و صحت روایات شیعه و نیز ارادت به ائمه اهل بیت را هزاران بار افزایش خواهد داد.  

اگر نگاهی به نقشه های آتشفشانهای مهم دنیا بیندازیم ، می بینیم که تنها 5 آتشفشان عظیم در کره زمین شناسایی شده و مابقی آتشفشانهای معمولی و استاندارد هستند. این پنج آتشفشان بزرگ به ترتیب در ایتالیا ، اندونزی ، نیوزیلند، و آمریکا قرار دارند. بزرگترین آتشفشان بین اینها آتشفشان "توبا" در اندونزی و سپس "یلو ستون" در آمریکاست . که بررسی هر کدام از آنها نشان می دهد که در زمان فعالیت حجم انبوهی از گدازه و خاکستر را تولید و موجب تغییرات شدیدی در آب و هوای زمین شده اند.

از سویی دیگر بررسی نقشه های نقاط زلزله خیز و پراکندگی آتشفشانها نشان می دهد که اولا بین مناطق آتشفشانی و نقاط زلزله خیز زمین رابطه غیر قابل انکاری وجود دارد و ثانیا این دو پدیده در مناطق خاصی از زمین یعنی در حد و مرز صفحات لیتوسفری زمین اتفاق می‌افتند.

برای مشاهده نقشه آتشفشانهای فعال و سوپر ولکانو های دنیا اینجا را کلیک کنید. با کلیک بر روی هر یک از آتشفشانها می توانید اطلاعات مفصل در باره آن را نیز مطالعه فرمائید.

اما آتشی از مشرق که در روایات عصر ظهور به آن اشاره شده ، ممکن است فوران یکی از دو آتشفشان عظیم "توبا" و یا "تامبورا" در اندونزی باشد. حقایقی در باره این دو آتشفشان وجود دارد که بررسی آن می تواند روایات عصر ظهور را در باره علائم طبیعی در زمین و آسمان قابل درک نماید.

1-     آتشفشان "توبا"عکس محل قرار گرفتن آتشفشان توبا را نشان می دهد

دهانه آتشفشان "توبا" به شکل دریاچه ای با طول 100 کیلومتر و عرض 30 کیلومتر و عمق 505 متر می باشد. و در جزء شمالی جزیره سوماترا قرار گرفته است. ارتفاع آن از سطح دریا 900 متر می باشد و بزرگترین دریاچه آتشفشانی روی زمین است. آخرین فعالیت آن در 69.000 تا 77.000 سال قبل بوده و موجب تغییرات آب و هوایی شدید بر روی کره زمین شده و باعث نابود شدن بسیاری از نسل موجودات روی زمین شده و همچنین باعث تغییرات ژنتیکی شدید بر روی نسل انسان امروزی شده است.

بر آورد شده است آخرین فوران توبا تقریباً 10000-1000 میلیون تن آئروزل اسید سولفوریك و همین اندازه‌ خاكستر‌های ریز در 37-27 كلیومتری جو منتشر كرده است.

 

2- آتشفشان "تامبورا "

این آتشفشان اگر چه جزو پنج آتشفشان ذکر شده در بالا به لحاظ قدرت نیست ولی به هر حال با توجه به اینکه بزرگترین فوران تاریخ تمدن حاضر را موجب شده و موجب تغییرات فراوانی در آب و هوا گردیده می توان از آن به عنوان مدلی برای بررسی آتشفشانهای عظیم استفاده کرد. فوران تامبورا در آوریل سال 1815 در مقایسه با دیگر فوران‌ها فقط 100 میلیون تن آئروزل اسید سولفوریك ‌آزاد كرد. اگر چه واقعه فوران آتشفشان تامبورا سبب خورشید گرفتگی شد اما برآوردهای دقیق‌تر نشان می‌دهد حادثه فوران توبا سبب قطع عمل فتوسنتز در گیاهان و كاهش 5-3 دما در نیمكره شمالی شد..

تامبورا در جزیره سامبوا درجنوب جاوه قرار دارد. آتشفشان تامبورا بلندترین کوه آتشفشانی موجود در اندونزی می باشد. فوران كوه آتشفشانی تامبورا در اندونزی در سال 1815 میلادی بطور تخمینی باعث مرگ 90 هزار نفر شد. اما چون این آتشفشان باعث نابودی وسیع زمینهای كشاورزی، آلودگی آب و به تبع آن شیوع بیماری شد، بیشتر قربانیان بعد از فوران این كوه، و در اثر قحطی وگرسنگی و بیماری جان خود را از دست دادند

فوران آتشفشان تامبورا بزرگترین و شدیدترین فوران تاریخ تمدن حاضر بوده و قدرت آن در درجه بندی آتشفشانها 7  ارزیابی شده و شدت آن به حدی بوده که صدای آن در جزیره سوماترا اندونزی که 2600 کیلومتر با آن فاصله دارد، شنیده شده. فعالیت تامبورا از 5 تا 11 آوریل 1815 ادامه داشت و تا 17 آوریل میلیونها تن خاکستر در اطراف خود پراکنده ساخت و مناطق وسیعی از زمینهای اطراف را تحت دهها متر خاکستر سوزان . پنهان نمود از بین قربانیان تامبورا در حدود 11 تا  12 هزار نفر تنها در لحظه فوران کشته شدند و به دنبال تغییرات شدید جوی در آمریکای شمالی و اروپا،  سال 1815 به نام "سال بدون تابستان" شناخته شد و خاکسترهای این آتشفشان تا انگلیس رسید. محصولات زراعی از بین رفته و موجب مرگ حیوانات دامی بسیاری در اروپا شد و بدترین خشکسالی در قرن 19نوزدهم را در طول تاریخ رقم زد. مواد خارج شده از  دهانه این آتشفشان 160 کیلومتر مکعب تخمین زده شد . از پی آمدهای آتشفشان تامبورا در سال 1815 فرو ریختن بخشی وسیعی از مناطق اطراف آتشفشان ( کالدرا) به سمت داخل شد (خسف) و موجب تسونامی ( انفجار در اقیانوس و پیدایش امواج قدرتمند آب) قدرتمندی در اقیانوس هند گردید. دریاچه ای در دهانه این آتشفشان به قطر 6 تا 7 کیلومتر و عمق 600 تا 700 متر تشکیل گردید ارتفاع کوه تامبورا قبل از آتشفشان 4300 متر بوده و بعد از آتشفشان ارتفاع آن به  2851 متر تقلیل یافت یعنی قله و اطراف این کوه در حدود 1449 متر به داخل زمین فرو رفته است.


چگونگی فرو رفتن زمین (خسف) پس از آتشفشان

 خاکسترهای این آتشفشان تا شعاع 1300 کیلومتری اطراف را پوشانده و آسمان این منطقه تا شعاع 600 کیلومتری حداقل به مدت دو روز در تاریکی شدید قرار گرفته است. ابتدای فعالیت این آتشفشان همراه با بارانی از سنگهایی با قطر 20 سانتی متر  بود و گدازه های این آتشفشان تا شعاع 20 کیلومتری را پوشانده و ستون دود و آتش این آتشفشان تا 43 کیلومتر در فضا امتداد یافت و به لایه استراتوسفر  زمین رسیده و سنگها و اجزای پرتاب شده به هوا یک تا دو هفته بعد به زمین رسیده ولی اجزاء ریزتر و خاکسترهای آتشفشانی تا ماهها و سالها بعد در فضا و در ارتفاع 10 تا 30 کیلومتری زمین معلق مانده است. وزش باد موجب پخش شدن ذرات خاکستر این آتشفشان در سراسر کره زمین شده و  موجب بروز پدیده های زیبای نوری در مناطق مختلف شده و شفق و سرخی آسمان در انگلستان تا مدتهای زیادی مشاهده می شد. علت این امر شکست نور به دلیل ذرات معلق حاصل از فوران آتشفشان در جو می باشد.

شفق قطبی

پدیده شفق و سرخی آسمان هنگام آتشفشان و فوران مواد مذاب


 در تابستان 1816 مه خشک و پایدار در آسمان آمریکایی شمالی مشاهده شد. این مه موجب قرمز و تیره شدن خورشید گشت به نحوی که لکه های سطح خورشید را می شد با چشم غیر مسلح مشاهده نمود. پایداری این مه به حدی بود که نه باران و نه باد موجب از بین رفتن آن شد. در تابستان 1816 دمای هوای نیمکره شمالی به شدت سرد شده و متوسط دمای هوا به 0.4 تا 0.7-  درجه سانتی گراد رسید و به همین  علت آن را سال بدون تابستان نامیدند. کاهش دمای هوا موجب از بین رفتن محصولات کشاورزی در سراسر نیمکره شمالی و قحطی شد. در تاریخ 4  ژوئن 1816 یخ زدگی در ایالت کونکتیکت آمریکا گزارش شد و در روز بعد اعلام شد بیشتر مناطق انگلیس را جبهه هوای سرد فرا گرفته .در 6 ژوئن 1816 در البانی نیویورک و دنیس ویل واشنگتن برف بارید. این سرما تا سه ماه بعد به همین نحو ادامه داشت و محصولات کشاورزی را از بین برد. در 6 تا 10 ژوئن 1816 در کبک کانادا 30 سانتی متر برف بارید و کانادا یکی از سردترین تابستانهای خود را پشت سر گذاشت.

سال 1816 سردترین سال در نیمکره شمال در طول تاریخ تمدن حاضر بود. علت این سرما آتشفشان تامبورا در شرق و به دنبال آن پس از اندگی آتشفشان دیگری در پرو  واقع در آمریکای جنوبی  ( غرب) بوده است . سرمای هوا حداقل تا سه سال بعد یعنی سال 1819 ادامه داشت و سراسر اروپا را قحطی فرا گرفت. در انگلیس و ایرلند بارانهای شدید و پیاپی و سرما همه مناطق  را فرا گرفت. قحطی گندم و جو و سیب زمینی ایرلند و انگلیس را درنوردید و کمبود مواد غذایی در آلمان موجب تظاهرات و صفهای طولانی در مقابل فروشگاهها شد . قتل و خشونت و دزدی برای مواد غذایی به شدت افزایش یافت و بسیاری از دامها و حیوانات در این سرما تلف شدند . بین سالهای 1816 تا 1819 تیفوس اپیدمیک سراسر جنوب شرق اروپا را فراگرفت. و بدترین قحطی در قرن 19 را رقم زد.

جمعیت اندونزی بعد از سال 1815 به سرعت افزایش یافت و بر اساس آمار حدود 50 برابر شد . جمعیت فعلی اندونزی 225 میلیون نفر است که از این تعداد 130 میلیون نفر در جزیره جاوا یعنی محدوده آتشفشان تامبورا زندگی می کنند و چنانچه این آتشفشان فعال شود ، فاجعه ای بزرگ به وقوع خواهد پیوست .

جدول سنجش انفجار آتشفشانها

VEI

ارتفاع ستون دود

مقدار مواد خارج شده

نوبت انفجار

0

<100 متر

>1000 متر مکعب

روزانه

1

100 - 1000 متر

>10٬000 متر مکعب

روزانه

2

1 - 5 کیلومتر

>1000٬000 متر مکعب

هفتگی

3

3 - 15 کیلومتر

>10٬000٬000 متر مکعب

هر یک سال

4

10 - 25 کیلومتر

0،1 کیلومتر مکعب

هر ده سال

5

>25 کیلومتر

>1 کیلومتر مکعب

هر صدسال

6

>25 کیلومتر

>10 کیلومتر مکعب

هر صدسال

7

>25 کیلومتر

>100 کیلومتر مکعب

هر هزارسال

8

>25 کیلومتر

>1000 کیلومتر مکعب

هر ده هزارسال

 

در طول یکصد هزار سال گذشته فقط یکبار انفجاری به شدت 8 VEI به وقوع پیوسته و در ده هزار سال گذشته حداقل پنج انفجار آتشفشانی با درجه 7 VEI اتفاق افتاده است.مخفف جمله انگلیسی (Volcanic Explosivity Index) است. آلمانی آن Vulkanexplosivitätsindex است.

نام طراحان جدول محاسبه انفجار Chris Newhall + Steve Self می باشد انفجار آتشفشان توبا در سوماترا، هفتاد و چهارهزار سال پیش به این درجه (8)  رسیده است. پیش از انفجار توبا دو انفجار دیگر توسط آتشفشان یلوستون با قدرت 8 درجه اتفاق افتاده است.

فوران‌های شدیدی مانند توبا و حتی بزرگتر می‌توان انتظار داشت شرایطی مانند انفجارهای عظیم اتمی ایجاد كند، هر چند ذرات گرد و غبار آتشفشانی پایداری طولانی‌تری نسبت به دود انفجارات هسته‌ای دارند. بزرگترین فوران‌ها كه فوران‌های شدید نامیده می‌شوند ممكن است نتایج جهانی داشته باشند و سبب ایجاد زمستان‌های آتشفشانی مانند آنچه اخیراً تحت عنوان «زمستان‌های اتمی» پیشنهاد شده است شود.

 

خلاصه:

آتشفشان با زلزله رابطه مستقیم دارد. زلزله های متعدد و شدید موجب شکست لایه های لیتوسفر زمین و رانده شدن مواد مذاب به سطح آن می شود. بطور متوسط هر هزار سال یک بار آتشفشانهای بزرگ با قدرت 7 درجه اتفاق می افتد. در اثر فوران آتشفشان مقادیر زیادی بخار آب و سولفور وارد جو و لایه استراتوسفر  شده و موجب بارش بارانهای اسیدی و از بین رفتن گیاهان و خشکسالی و آلودگی آبهای آشامیدنی می گردد.

آتشفشانهای عظیم صداهایی شدید تولید می کنند که حتی از فاصله 2600 کیلومتری قابل شنیدن است. آتشفشانهای عظیم در هر فوران، در چند مرحله و بین یک هفته تا دو هفته فعالیت می کنند. ارتفاع ستون دود و آتش یک آتشفشان با درجه 7 ، بین  25 تا 35 کیلومتر است و حداقل 100 تا 160 کیلومتر مکعب سنگ و ماگما و خاکستر و ذرات بخار آب را به هوا پرتاب می کند. ذرات خاکستر با جریان باد به همه نقاط زمین رسیده و به دلیل جلوگیری از رسیدن نور خورشید به زمین، دمای هوا به شدت پایین می آید. در نقاط نزدیکتر به آتشفشان و تا شعاع ششصد کیلومتری به دلیل وجود ذرات خاکستر ، تا  چند روز هوا قیرگون و به شدت تاریک می گردد و نور خورشید به زمین نمی رسد و موجب پیدایش پدیده شبهای طولانی می گردد . پدیده های نوری، شفق ، غروب رنگانگ خورشید و سرخی آسمان به دلیل ذرات معلق در جو و قانون شکست نور موجب بروز اشکال متنوعی در آسمان خواهد شد. پوششهای گیاهی و محصولات کشاورزی در اثر بارانهای اسیدی و سرمای هوا از بین رفته و سرما تا مدتها موجب خشکسالی و قحطی وکمبود مواد غذایی می شود. سرما و وجود ذرات بخار آب در جو موجب بارش بارانهای شدید می شود . مه  ( دود ) غلیظی آسمان را فرا گرفته و  خورشید از دید ساکنان زمین تیره شده و لکه های خورشیدی در سطح آن، به راحتی و با چشم غیر مسلح دیده می شود. این لکه ها می تواند تصاویر و اشکال متنوعی را در سطح خورشید ایجاد نماید. در فورانهای با قدرت 7 درجه کسوف یا گرفتگی خورشید اتفاق می افتد. این کسوف ناشی از نرسیدن نور خورشید به زمین به دلیل غلظت ذرات معلق در هوا بوده و کسوفی غیر عادی و غیر وقت است و با کسوف حاصل از قرار گرفتن ماه بین زمین و خورشید تفاوت دارد . خروج مقادیر عظیم مواد مذاب و سنگ و خاک موجب نشست دهانه آتشفشان ( خسف ) می شود . بر اثر نشست مقادیر زیادی از کوه آتشفشان، زلزله و امواج شدیدی در اقیانوس ایجاد می شود (تسونامی) درحدیثی از این پدیده با عنوان" غرق شدن زمین در دریا" تعبیر شده . اثرات آتشفشان بزرگ می تواند از یک سال تا چند سال ادامه یابد. ذرات خاکستر معلق در هوا  در اثر ورود به موتورهای هواپیما می تواند موجب سقوط هواپیما گردد. ارتباطات رادیویی و ماهواره ای به دلیل ذرات معلق به سختی برقرار شده و یا قطع می گردد. به دلیل تاثیر ذرات معلق در لایه استراتوسفر امواج صوتی تا مدتی قابل انعکاس نخواهند بود. تغییرات جوی و سرما به حدی است که در تابستان برف خواهد بارید و تابستانی وجود نخواهد داشت. شد. گازهای سمی و سولفور حاصل از آتشفشان موجب آلودگی آبهای آشامیدنی و بیماریهای فراگیر شده و علاوه بر انسانها و گیاهان، دامها و حیوانات زیادی که به نوعی منابع غذایی بشر هستند تلف خواهند شد .

در مطالب پیشین در باره احادیث و روایات مربوط به آخر الزمان و آتشی از مشرق و بررسی دو آتشفشان بزرگ در اندونزی و تطابق آن با روایات مربوطه صحبت کردیم.

در این قسمت به بررسی یک آتشفشان عظیم دیگر از پنج آتشفشان بزرگ دنیا می پردازیم که در گذشته ای نه چندان دور به وقوع پیوست. از سرنوشت قوم لوط داستانهای بسیاری روایت شده و عذاب آنها نیز در قرآن کریم آمده است. عذابی ناگهانی که فرصت چشم بر هم زدن نداشتند و در یک لحظه نابود شدند. نظیر همین واقعه برای مردم شهر پمپئی در دو هزار سال قبل روی داد.
عذابی از نوع عذاب قوم لوط  یا آتشفشان وزوو ( ایتالیا)1931 سال پیش در روز 24 اوت سال 79 میلادی شهر ثروتمند پمپئی كه در پای كوه آتشفشان وزوو در رم باستان احداث شده بود بر اثر فوران آتش فشان وزوو زیر میلیون ها تن خاكستر داغ آتشفشانی مدفون و ناپدید شد و كلیه ساكنان آن كشته شدند.

در همان روز بندر هركولانئوم كه در نزدیكی پمپئی بود به نوبه خود زیر مواد مذاب آتشفشانی و رسوبات از دیده ها پنهان گردید.

در كمتر از چند ساعت شهر پمپئی زیر 6 متر خاكستر داغ و هركولانئوم زیر 16 متر مواد مذاب و رسوبات مدفون شدند.

فوران آتش فشان وزوو یك فاجعه محسوب می شد زیرا آخرین فوران این آتش فشان به 3500 سال قبل از میلاد بازمی گشت و بنابراین هیچكس خاطره ای از آن نداشت.

علاوه بر این ، رومی ها نمی دانستند كه این كوه حاصلخیز مشرف بر خلیج ناپل در واقع یك كوه آتش فشان است.

در سال 62 میلادی در زمان سلطنت نرون زمین لرزه مهیبی در این منطقه رخ داد و شهر پمپئی برای نخستین بار ویران گردید اما با توجه به دانش آن دوره كسی تصور نمی كرد این یك هشدار اولیه باشد.

ثروتمندان پمپئی به سرعت ویلاهای باشكوه خود را دوباره احداث كردند.

هنوز به زحمت احداث دوباره شهر پمپئی خاتمه یافته بود كه این بار كوه آتش فشان وزوو واقعا از خواب چند هزار ساله بیدار شد.

فقط در یك ساعت وزوو آسمان را به ارتفاع چند كیلومتر از خاكسترهای داغ آتش فشانی پوشاند و میلیون ها تن خاكستر آتش فشانی بر شهر پمپئی فرو ریختند.

چند ساعت بعد ، یك سیل عظیم از مواد مذاب و خاكسترهای آتش فشانی دامنه وزوو را در نوردید و بندر هركولانئوم و ساكنان آن را در یك لحظه به خاكستر تبدیل كرد

مردم شهر پمپئی حتی فرصت فرار پیدا نكردند و تمام افرادی كه در شهر حضور داشتند و هر یك به كاری مشغول بودند در همان حال جان سپردند.

اكنون كه بخش عمده شهر پمپئی در كاوش های باستان شناسی از زیر میلیون ها تن خاكستر بیرون آورده شده، علاوه بر آثار باشكوه این شهر باستانی اجساد 2000 نفر از اهالی نیز كشف شده اند كه هر یك در حالتی در زیر خاكسترهای آتش فشان وزوو جان سپرده اند آیا اینها برای عبرت نسلهای بعد به این شکل باقی ماندند؟

.


به این ترتیب ، در روز 24 اوت سال 79 میلادی شهر ثروتمند پمپئی در دامنه آتشفشان وزوو در ناحیه كامپانیا با یك فاجعه روبرو شد و با فوران آتش فشان وزوو زیر میلیون ها تن خاكستر داغ آتش فشانی مدفون و ناپدید شد و كلیه ساكنان آن كه حدود 15 هزار نفر تخمین زده شده اند ، كشته شدند.

از لحاظ بشری این یك فاجعه بزرگ محسوب می شود اما با گذشت نزدیك به 2000 سال از آن زمان و با كاوش های باستان شناسی بخش اعظم این شهر از زیر میلیون ها تن خاكستر بیرون آورده شد. اما دیگر شهر پمپئی حیاتش را باز نیافت.

حادثه آنقدر ناگهانی روی داد که همه چیز در شهر به همان حالت که در اثنای زندگی روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقیقا به همان گونه که دو هزار سال پیش بودند باقی است. گویی زمان منجمد شده است. همان طور که خدا می‌گوید در سنت الهی تغییر وجود ندارد «مشرکان با نهایت تأكید به خدا سوگند خوردند كه اگر پیامبرى انذاركننده به سراغشان آید، هدایت یافته‏ترین امّتها خواهند بود امّا چون پیامبرى براى آنان آمد، جز فرار و فاصله‏ گرفتن از (حق) چیزى بر آنها نیفزود اینها همه بخاطر استكبار در زمین و نیرنگهاى بدشان بود امّا این نیرنگها تنها دامان صاحبانش را مى‏گیرد آیا آنها چیزى جز سنّت پیشینیان و (عذابهاى دردناك آنان) را انتظار دارند؟! هرگز براى سنّت خدا تبدیل نخواهى یافت، و هرگز براى سنّت الهى تغییرى نمى‏یابى»(سوره فاطر 42-43)

شهر پمپی که نمایشی از انحطاط و سقوط اخلاقی امپراطوری روم بود به سر انجامی همانند قوم لوط دچار گردید. این شهر نیز به وسیله انفجارهای آتشفشانی کوه «وزوو» نابود شد آتشفشان وزوو سمبل کشور ایتالیا و قبل از آن نشانه شهر ناپل است. کوه آتشفشانی وزوو اگرچه طی دو هزار سال گذشته آرام بوده است اما نام آن را کوه اخطار گذارده اند. چنین نامی به دلیل فجایع و حوادثی بوده است که در تاریخ از این کوه به ثبت رسیده است. فاجعه ای که برای «سدوم و عمورا» روی داد شباهت زیادی به حوادث تخریب گر شهر پمپی داشته است. در سمت راست وزوو شهر ناپل و سمت شرق آن شهر پمپی قرار دارد. مذاب وخاکستر ناشی از فوران آتشفشانی که دو هزار سال پیش روی داد حیات را از این شهر برچید. حادثه آنقدر ناگهانی روی داد که همه چیز در شهر به همان حالت که در اثنای زندگی روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقیقا به همان گونه که دو هزار سال پیش بودند باقی است. گویی زمان منجمد شده است.
اینکه شهر پمپی از صفحه زمین با چنین  بلایی محو شد، بی هدف و اتفاقی نبوده است. اسناد تاریخی نشان می‌دهد که این مرکز هرزگی و فساد به آنچنان فحشایی مشهور بود که در تاریخ نظیر نداشت . مردان به شکل کاملا عریان بر در .... خانه‌ها می‌ایستادند.

 شهر پمپی در روز ۱۹ اوت سال ۷۹ میلادی در پی فعالیت آتشفشانی کوه وزوو که ۲۸ ساعت ادامه داشت به زیر ۶ متر کوهی از مواد مذاب و خاکستر آتشفشانی رفت. از ۲۰هزار نفر جمعیت پمپی دو هزار نفر ناپدید شدند و مابقی آرام آرام مذاب و به تلی از مجسمه‌های سنگی تبدیل شدند.

مذاب کوه وزوو به آنی تمامی شهر را از نقشه منطقه جاروب کرد. جالب ترین جنبه این حادثه آن است که هیچ کس نتوانسته است در مقابل فوران آتشفشان وحشتناک وزوو بگریزد. یک خانواده در حال صرف غذا در یک لحظه تبدیل به سنگ شده اند. زوجهای بسیاری پیدا شدند که در حین انجام اعمال شنیع بوده‌اند. صورت برخی از اجساد انسانهای سنگ شده که از داخل زمین کشف شده اند همچنان سالم و صحیح باقی مانده است صورت آنها حالت گیج و منگ دارد.

مجهول ترین جنبه این حادثه در اینجاست که چگونه هزاران انسان بی آنکه چیزی بشنوند و یا ببینند منتظر می‌مانند تا مرگ آنها را دریابد. این بعد حادثه نشان می‌دهد که نابودی و محو شهر پمپی دقیقا مشابه همان حوادث ویرانگری است که در قرآن به آنها اشاره شده، زیرا قرآن زمانی که این حوادث را  بازگو می‌کند به «نابودی ناگهانی» اشاره دارد. به عنوان مثال در سوره (یس) چنین توصیفی است : همه سکنه شهر به یک لحظه هلاک شدند. این وضعیت در آیه 29این سوره چنین می‌آید : « (بلكه) فقط یك صیحه آسمانى بود، ناگهان همگى خاموش شدند!» ؛ آیه 31 سوره قمر وقتی تخریب و نابودی قوم ثمود را بازگو می کند مجدادا به نابودی آنی اشاره می‌کند «ما فقط یك صیحه [صاعقه عظیم‏] بر آنها فرستادیم و بدنبال آن همگى بصورت گیاه خشكى درآمدند».


مرگ مردم پمپی در یک لحظه رخ داد، همان گونه که در آیات بالا نقل شد. فاجعه هرچه بود،همه چیز به همان حالت اولیه و بدون تغییر باقیمانده است. در سال ۱۹۹۱نیمی از این شهر از زیر خاکستر بیرون کشیده شد ولی هنوز هم دو پنجم این شهر سوخته در زیر زمین است. هر ساله جمعیت زیادی از موزه طبیعی پمپی دیدن می‌کنند و این شهر به یکی از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا تبدیل شده است اما متاسفانه جایی از دیده عبرت در این نگاه‌ها یافت نمی‌شود.

آیا تاریخ دوباره تکرار خواهد شد؟ در خبرها آمده بود که بیماری ایدز در آمریکا بیست برابر افزایش پیدا کرده و   همانند کشورهای آفریقایی که به لحاظ بهداشتی در سطح پایین قرار دارند ،درصد ابتلاء به این بیماری به بالاترین سطح خود رسیده. در اروپا نیز وضع بهتر از این نیست و از کاناهای ماهواره ای و برنامه های تلویزیونی اروپا می توان به وضوح عمق فساد جامعه را درک نمود. آمار  کودکان بی هویت به میزان سی درصی جمعیت کشور فرانسه رسیده است . یعنی از هر سه تولد یک کودک نامشروع  است . در انگلیس سن بارداری دختران مدرسه ای به 12 سال رسیده . متاسفانه حتی  کشورهای اسلامی آسیای جنوب شرقی که به محلی برای جذب توریست های غربی و اروپایی تبدیل شده ، فساد اخلاقی بیداد می کند. آیا وقت آن رسیده تا خداوند آتشی دیگر بر این اقوام فرو فرستد  و صیحه ای که با شنیدن آن بر جای خود خشک گردند؟
آخرین مطالب
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
مهمترین برنامه جهت تعجیل در ظهورچیست؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو